کتابخانه مجازی

ناشران می گویند هزینه تولید کتاب در حال افزایش است که عمدتا به دلیل هزینه بالا و کمبود کاغذ است. حدود 20 درصد از جنگل های جهان در روسیه واقع شده است.
کمبود کاغذ و افزایش هزینه تولید کتاب در روسیه
بر اساس گزارشات ، خبرگزاری کتاب ایران (کتابخانه مجازی) به دیدگاه پلابشینگ اشاره می کند که شیوع ویروس کرونا در بسیاری از کشورها طی دو سال گذشته ، از جمله چاپ و توزیع کتاب ، به شدت تحت تأثیر قرار گرفته است. اما مشکلات دیگری در روسیه وجود دارد که مهمترین آنها کمبود کاغذ در بازار کتاب این کشور است. ناشران می گویند هزینه تولید کتاب در حال افزایش است که عمدتا به دلیل هزینه بالا و کمبود کاغذ است. حدود 20 درصد از جنگل های جهان در روسیه واقع شده است.

بر اساس آخرین آمار منتشر شده ، قیمت تولید کاغذ در سال جاری بیش از 10 درصد افزایش یافته است و اگرچه 814 میلیون هکتار جنگل وجود دارد ، اما کنترل قیمت کاغذ در سال جاری غیرقابل پیش بینی شده است. ناشران می گویند دولت وعده داده است واردات کاغذ از چین و کشورهای اتحادیه اروپا کتابخانه آنلاین را افزایش دهد. تا اواسط سال 2020 ، تولید کاغذ در روسیه به نصف رسیده است.

علیرغم افزایش هزینه کاغذ ، ناشران هنوز به آینده صنعت چاپ خوشبین هستند. فروشندگان و ناشران کتاب شاهد افزایش بازار علاقه به کتاب های کودکان در بازار کتاب در کشور هستند. بسیاری از کتابفروشی ها و ناشران سفارشات کتاب را برای فرزندان خود افزایش داده اند. از آنجا که فروش بالای این کتابها در دوران قرنطینه به طرز چشمگیری افزایش یافته است.

کنستانتین لون ، مدیر آلپینا مسکو می گوید: “وضعیت کنونی بازار کتاب روسیه کمی پیچیده تر شده است و با وجود آمارهای امیدوارکننده از رونق کتاب در زمان تاج ، قیمت کاغذ هنوز کاهش نیافته و قیمت کتاب همچنان در حال افزایش کتابخانه مجازی است.” شرکت انتشار و توزیع کتاب

تاتیانا دوروشینا ، مدیر انتشارات گارد جوان در مسکو نیز از هزینه بالای کاغذ در ماه های اخیر شکایت کرده و گفته است که دولت باید هرچه سریعتر برای جلوگیری از افزایش قیمت کتاب اقدام کند. انتشارات یانگگرد کتاب داستان منتشر می کند. کارکنان این موسسه می گویند به دلیل گران بودن کاغذ ، مجبورند کتابخانه مجازی ایران از کاغذهای بی کیفیت برای چاپ رمان استفاده کنند که این امر باعث نارضایتی مشتریان شده است.

نشست برنامه ریزی و تبیین راهکارهای اجرایی جشنواره کتاب رضوی با حضور مدیرکل امور فرهنگی کتابخانه های عمومی کشور در ستاد اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران برگزار شد.
دستورالعمل های یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی تشریح شد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) ، به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران ، جلسه تشریح دستورالعمل های یازدهمین جشنواره کتاب رضوی و راهکارهای اجرایی آن با حضور هادی آشتیانی ، مدیرکل امور فرهنگی کتابخانه های عمومی ، محمدهادی ناصری طاهری ، مدیرکل کتابخانه های استان های عمومی کتابخانه اینترنتی، سکینه کاتون مهدیان پور ، معاون مدیرکل ، مدیران کتابخانه های عمومی شهر و اعضای ستاد یازدهمین جشنواره کتاب کتاب رضوی «در فضای مجازی برگزار شد.

در ابتدای جلسه مدیرکل امور فرهنگی نهاد کتابخانه های عمومی کشور با اشاره به تفاوتها و نوآوریهای جشنواره یازدهم گفت: در این دوره از جشنواره قالبهای مورد نیاز داستاننوویسی ، شعر ، داستانک ، تولیدات هنری و … قرار دادهایم که این قالبها خود نوآوری و خلاقیت به همراه خواهد بود و امیدواریم استانهای مختلف با توجه به بسترها سایت خبری ناصر و پتانسیل استانی و شهرستانی در یک حوزه و قالب متمرکز شوند تا فعالیتهای متنوعتر و بهتری در جشنواره اجرا شود.

ارتباط ارتباطی با سازمانها و نهادها ، مراجعه به شهرکهای که تمرکز جمعیت را بالا برده ، بهره بردن از کمکهای مادی و معنوی خیرین را در اجرای با شکوه جشنواره توسعه و خواستار اهتمام تمام همکاران و شهرستان روسای در اجرای آن افزایش یافت.

مدیرکل نهاد فرهنگی ایجاد بخش رضوی برای کتابداران را گامی جدید دانست و گفت: ایجاد این قسمت کتابخانه هایی را که خدمات ویژه ارائه می دهند در جشنواره شناسایی و ارائه می دهد.

آشتیانی با اشاره به اضافه شدن بخش ویژه ای از حضرت مهدی (عج) به جشنواره ، توجه به حوزه کودکان و نوجوانان و معرفی این گروه به البیت (ع) را به عنوان یک چیز ارزشمند جلب کرد و گفت: کودکان و نوجوانان بنیانگذاران آینده جامعه هستند و برگزاری چنین جشنواره هایی تأثیر بسزایی در نهادینه شدن دین در آنها دارد ، بنابراین کتابخانه انلاین گسترش فرهنگ رضوی مهم است.

محمدهادی ناصری طاهری ، مدیرکل کتابخانه های عمومی تهران ، سپس نکات راهبردی را برای اجرای دستورالعمل های جشنواره رضوی و انجام کارهای سازمانی و ساختاری برای دستیابی کتاب خانه مجازی به نتایج بهتر و تأثیر بیشتر بر مردم تعیین کرد.

در جلسه مشترک شورای اداری روسای کتابخانه های عمومی شهرستانها و اعضای کارگروه ستاد استان ، ضمن تشریح دستورالعمل های یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی کتابخانه الکترونیکی ، مهدیانپور ، نماینده کتابخانه ، تصمیمات کارگروه اجرایی به یازدهمین جشنواره کتاب رضوی.