فاش راز های نگهداری گل ارکیده، از گیاهان گلدار پرطرفدار

 

 

دنبال متخصص دکوراسیون برای منزل یا محل کار خود هستید؟ این کار را به ارکیده ها بسپارید! ارکیده ها در اشکال، اندازه ها و رنگ های مختلفی وجود دارند. در صورتی که مراقبت های لازم برای  گل ارکیده فراهم باشد، این گیاه می تواند مدت زمان زیادی زنده بماند. از گل ارکیده برای دکور و تزئین فضاهای داخلی و خارجی استفاده کنید.

در این مقاله می‌خواهیم گل ارکیده را برای شما دوستان معرفی کنیم. در ادامه درباره‌ی بهترین شرایط رشد و نگهداری گل ارکیده و روش های تکثیر این گیاه گلدار زیبا صحبت خواهیم کرد. در آخر به 6 نوع از رایج ترین گل های ارکیده نیز اشاره میکنیم.

گل ارکیده

برخی از ارکیده ها در طول سال گل می دهند و برخی دیگر فقط در زمان های خاصی از سال گل می دهند. برخی از گونه های ارکیده ممکن است که نگهداری سختی داشته باشند.

در حالی که برخی دیگر برای مبتدیان یا کسانی که زمان زیادی برای نگهداری از گل ندارند ایده آل است. برای خرید گل ارکیده میتوانید به سایت مراجعه کنید.

 

معرفی کلی ارکیده

گل ارکیده، از خانواده Orchidaceae است. این گیاه حدود 28000 گونه در سراسر جهان دارد، یکی از بزرگترین و متنوع ترین خانواده های گیاهان گلدار است.

گلهای ارکیده محبوبیت زیادی دارند. حضور آنها در یک اتاق باعث ایجاد حس آرامش می شود و حس خوبی به محیط می بخشد.

گل ارکیده

اگر در کنار گل ارکیده، قصد دارید با انواع گیاهان گلدار آپارتمانی آشنا شوید؛ بر روی لینک داده شده کلیک کنید.

با این حال، باغبان‌ها و  دوستداران گیاهان اغلب آنها را به‌ عنوان گیاهی که به مراقبت زیاد نیازمند است و رشد سختی دارند، میبینند. نگهداری گل ارکیده نیازمند الزامات منحصر به فردی است که باید برآورده شود تا گیاهان شما شکوفا شوند و رشد کنند.

اما هنگامی که رازهای مراقبت از ارکیده فاش شود، پرورش و تکثیر گل ارکیده برای شما راحتتر می شود. شما می توانید با مراجعه به سایت انواع گل ها، قیمت ارکیده را مشاهده کنید.

بهترین شرایط رشد و نگهداری گل ارکیده چیست؟

گلهای ارکیده یکی از بزرگترین خانواده های گیاهان گلدار در سطح جهان هستند. بنابراین بسته به گونه خاصی که می خواهید رشد دهید، روش نگهداری گل ارکیده نیز می تواند تغییر کند.

با این حال، به عنوان یک قانون کلی، در اینجا نحوه نگهداری گل ارکیده را توضیح خواهیم داد:

1) خاک با زهکشی سریع :

از کاشت ارکیده در خاک گلدان سنتی یا مخلوط گلدان خودداری کنید. زیرا می تواند ریشه های گیاه را که نیاز به جریان هوای ثابت دارند خفه کند.

گل ارکیده

در عوض، گلدانی را انتخاب کنید که زهکشی سریع و متخلخل داشته باشد. ترکیبی از پوست درخت صنوبر، پرلیت، ماس اسفاگنوم یا پیت ماس ​​و زغال چوب باغبانی راهی عالی برای شاد نگه داشتن ارکیده شماست.

2) گردش هوا :

در طبیعت، گیاهان ارکیده در نسیم ملایم رشد می کنند که از تجمع بیش از حد رطوبت جلوگیری می کند و ریشه های آنها را سالم نگه می دارد.

در صورت امکان، با باز نگه داشتن یک پنجره در تابستان یا راه اندازی یک پنکه با باد ملایم، این جریان هوا را برای ارکیده های خود شبیه سازی کنید.

3) نور روشن و غیر مستقیم :

ارکیده ها برای رشد خود در روز بیش از ده ساعت به نور خورشید نیاز دارند. اما حواستان باشد که نور مستقیم خورشید به گیاه نتابد. زیرا ممکن است برگها و گلبرگ های گیاه را بسوزاند.

یک پنجره رو به جنوب یا شرق معمولا بهترین منطقه برای رشد ارکیده در طول ماه های تابستان است. در ماه‌های تاریک‌تر زمستان، استفاده از یک نور مصنوعی روشن برای تشویق فتوسنتز را در نظر بگیرید.

گل ارکیده

4) آبیاری هفتگی :

گل ارکیده بیشتر  شرایط خشک را ترجیح می دهند. به عنوان یک قاعده کلی، فقط زمانی آبیاری کنید که 2 سانتیمتر بالای خاک خشک باشد. معمولاً هفته ای یک بار در فصل رشد و حتی کمتر در ماه های سرد زمستان گیاه را آبیاری کنید.

رایج ترین اشتباه در نگهداری گل ارکیده، مرطوب نگه داشتن خاک است. اگر خاک خیلی مرطوب باشد، ارکیده شما دچار پوسیدگی ریشه می شود که در آن ریشه ها سیاه می شوند و در نهایت می میرند.

5) دمای متوسط :

از آنجایی که ارکیده ها گیاهان گرمسیری هستند، آنها دماهای گرم را برای رشد خود نیاز دارند.  دمای روز بین 70 تا 85 درجه فارنهایت و دمای شب حدود 60 درجه فارنهایت. در زمستان، آنها را از پنجره ها دور نگه دارید.

تکثیر گل ارکیده با روش قلمه ساقه

بعد از خرید گل ارکیده اگر تصمیم به تکثیر گل ارکیده دارید، می توانید از روش قلمه ساقه استفاده کنید. می توانید برآمدگی روی هر قلمه ساقه را تحریک کنید تا ارکیده دیگری رشد کند.

این بیشتر در مورد ارکیده Phalaenopsis استفاده می شود. در تئوری، می توان آن را با هر ارکیده ای که دارای ساقه با غده یا برآمدگی است استفاده کرد.

 گل ارکیده سرخ

تکثیر گل ارکیده از دانه

دانه ها راه دیگری برای تکثیر گل ارکیده هستند. ارکیده ها دانه های ریزی تولید می کنند که می توان از آنها برای رشد گیاه جدید ارکیده استفاده کرد. در طبیعت، این دانه ها برای جوانه زدن به کمک یک قارچ خاص نیاز دارند.

قارچ تغذیه مورد نیاز برای جوانه زنی را فراهم می کند. خود بذرها مواد مغذی ذخیره شده ای ندارند و نمی توانند خود به خود جوانه بزنند. تکثیر ارکیده از بذر برای پرورش دهندگان ارکیده بسیار دشوار است و اغلب انجام نمی شود.

  معرفی 6 نوع رایج انواع گل ارکیده

 

در جدول زیر رایج ترین انواع گل ارکیده که باغبان های خانگی پرورش می دهند آورده شده است و در ادامه هر کدام را توضیح خواهیم داد:

 

6 نوع گل ارکیده رایج

کاتلیا

فالائینوپسیس

پافیئوپدیلوم

دندروبیوم

زیگو پتالوم

اونسیدیوم

 

1) کاتلیاس ( Cattleyas ) :

یکی از رایج‌ترین انواع گل ارکیده‌، ارکیده‌های کتلیاس هستند. این ارکیده ها ظاهری ژولیده و رایحه‌ای قوی و شبیه وانیل دارند. کاتلیاس می تواند تا یک متر نیز رشد کند.

گل ارکیده کاتلیاس

2) فالائینوپسیس Phalaenopsis :

ارکیده Phalaenopsis به عنوان ارکیده پروانه ای نیز شناخته شده است. ارکیده های فالانوپسیس مقاوم هستند، اما رطوبت بالایی برای رشد نیاز دارند و به ویژه به دمای سرد حساس هستند.

ارکیده فالائینوپیس

3) پافیئوپدیلوم Paphiopedilum :

ارکیده‌های Paphiopedilum که به نام دمپایی بانو نیز شناخته می‌شوند، یکی از بهترین انواع گل ارکیده برای نگهداری برای افراد مبتدی است.

زیرا این گونه مراقبت کمتری نیاز دارد. این نوع ارکیده در رنگ ها و طرح های بسیار متنوعی موجود است.

گل ارکیده پافیئوپدیلیوم

4) دندروبیوم :

ارکیده‌های دندروبیوم اپی‌فیت‌هایی هستند که روی اشیاء دیگر در طبیعت رشد می‌کنند. آنها رطوبت بالا، نور شدید و غیر مستقیم خورشید را ترجیح می دهند.

دندروبیوم ها گل های ظریف و رنگ روشنی دارند که از بنفش تا سبز متغیر است. این گل بیشتر شاخ و برگ خود را در تمام طول سال حفظ می کنند.

گل ارکیده دندریوم

5) ارکیده های زیگو پتالوم :

از پاییز تا بهار گل می دهند. این گونه‌های زمینی گل‌هایی با طرح‌های پیچیده به رنگ شرابی، بنفش تولید می‌کنند.

ارکیده زیگوپتالوم

6) ارکیده های Oncidium :

در مکان های روشن و با رطوبت بالا، مانند حمام با نور خوب، بهترین رشد را دارند.

 ارکیده اونسیدیوم

 

جمع بندی

هنگامی که نیازهای نگهداری گل ارکیده مانند آب و نور و …  را درک کنید، مراقبت از ارکیده برای شما آسان می شود. برخی از گونه های ارکیده نیازهای متفاوتی نسبت به بقیه دارند، مانند نور خورشید بیشتر یا رطوبت بیشتر.

در این مقاله درباره‌ی گل ارکیده، یکی از زیباترین و محبوب‌ترین گیاهان گلدار هستند با شما عزیزان صحبت کردیم. همین‌طور نگاهی به چگونگی نگهداری و رشد این گیاه زیبا انداختیم و روش های تکثیر آن را آموختیم و 6 نوع از رایج‌ترین گل‌های اکیده را نام بردیم و آن‌ها را برای شما شرح دادیم.

اگر این مقاله برای شما نیز قابل استفاده بود، می‌توانید با به اشتراک گذاشتن این مقاله آن را با دیگر افرادی که به مراقبت و نگهداری از گل ارکیده علاقه دارند، معرفی کنید.

 

 

مطالب جذاب پیشنهادی
ایکس بادی (xbody) چیست