سینتیا آپیا، باب‌سروکار کانادایی، به شکلی باورنکردنی به ریشه‌های گلوله‌زنی بازگشت.

سینتیا آپیا در ماه فوریه در حال تماشای مسابقات تورنتو میپل لیفز در ورزشگاه Scotiabank Arena بود که مکالمه بین او و رکورددار کانادایی سارا میتون به بازگشت احتمالی به ورزش تیراندازی تغییر کرد.

میتون ناامید شد که آپیا یک سال پیش پس از اتمام یک فصل کامل باب اسلید/مونوبوب در تابستان برنامه ریزی شده در تمرین پرتاب شرکت نکرد.

آپیا در مصاحبه ای با CBC Sports به یاد می آورد: «این تقریباً یک سفر احساس گناه بود. احساس می‌کردم باید برگردم چون سال‌ها در مورد آن صحبت می‌کردم.»

آپیا در ماه آوریل پس از کسب مقام سوم در رده بندی کلی مونوباب جام جهانی، با کسب یک نقره و چهار مدال برنز در هشت مسابقه، در ماه آوریل موفق شد. او همچنین سه مدال نقره در باب سورتمه دو زن به دست آورد.

آپیا مدتهاست که توانایی ورزشی آدل نیکول، تیرانداز ولزی، یکی از اعضای جایگزین تیم باب سورتمه بریتانیای کبیر در المپیک پکن در سال 2022 را تحسین کرده است، قبل از اینکه او برای کسب مدال در مسابقات قهرمانی ملی خود در ژوئن گذشته بازگردد. این بازیکن 26 ساله همچنین در بازی های مشترک المنافع هشتم شد.

تفاوت بین واقعا خوب و قهرمان همه بین گوش است.– مربی رانندگی Bobsleigh Canada Skeleton لیندون راش

“فکر کردم که آیا او توانایی انجام این کار را دارد یا خیر [both sports] آپیا که در 15 مه 33 ساله شد، گفت: “او در پرتاب کردن بسیار بیشتر از من در حال حاضر توانایی دارد، اما دیدن او این کار را انجام داد. [me thinking]”

تصمیم آپیا لبخندی بر لبان لیندون راش نشاند، دارنده مدال برنز المپیک و مربی رانندگی Bobsleigh Canada Skeleton، که به المپیک 2020 برای دو سال پیشنهاد کرد که یک ورزش خارج از فصل پیدا کند تا روی بازی ذهنی خود کار کند.

راش که در دو فصل گذشته از نزدیک با آپیا کار کرده است، به CBC Sports گفت: “تفاوت بین واقعا خوب و قهرمان همه بین گوش ها است.” “اگر او می خواهد قهرمان شود، باید بتواند آن را از بین ببرد [elite] عملکرد بر اساس تقاضا هر کسی که در بالاترین سطح رقابت کرده است، می داند که چقدر سخت است.”

در ماه فوریه، آپیا دو هفته تمرین پر از تصادف را قبل از آخرین مسابقات مونوباب فصل خود تحمل کرد.

ساکن تورنتو از این تجربه متواضع شد و متعاقباً انتظاراتی از مسابقه خود نداشت. او بیشتر نگران تصادف نکردن و عملکرد خوب بود.

“خلبانان خوب، تصادفات را پشت سر می گذارند”

آپیا در 11 فوریه سر کار رفت و سریعترین زمان را در دومی از دو ران با 54.63 ثانیه ثبت کرد و برای مدال برنز زنان در ایگلس اتریش سه پله صعود کرد. یک هفته بعد در سیگولدا، لتونی، آپیا در هر دو دوش سریع شروع به کار کرد، اما در راه رسیدن به یک برنز دیگر در آخرین مسابقه جام جهانی فصل، در تکمیل قسمت پایین مسیر مشکل داشت.

تماشا کنید l Appiah در فینال جام جهانی برنز مونوباب را کسب کرد:

سینتیا آپیا کانادایی برای کسب برنز مونوباب در لتونی مسابقه می دهد

آپیا پس از ثبت رکورد شروع دوره در سیگولدا به مقام سوم دست یافت.

نسخه توسعه نیافته تر Appiah پس از تصادف در اولین دویدن در روزهای تمرین پشت سر هم از نظر احساسی خاموش می شد.

آپیا گفت: “این می تواند هر کسی را از نظر ذهنی فلج کند.” “من قدیمی برای دیدن امکان رقابت و عملکرد خوب مشکل داشت. [But] خلبانان خوب [drivers] می توانند تصادفات یا اشتباهات را پشت سر بگذارند [them] چون هنوز کار داری تا زمانی که واقعاً تمام نشود، تمام نمی شود.»

راش اضافه کرد: “فکر می‌کنم وقتی دید که بیشتر فرآیندگرا است، بهتر عمل کرد. من از او می‌خواهم مسیری را ادامه دهد که در آنجا فروتن است، گرسنه است، اجرا می‌کند. [race plan] و وقتی از خط پایان می گذرد به ساعت نگاه نمی کند.

من از طرفداران بزرگ او هستم که روی بازی ذهنی‌اش کار می‌کنم تا اینکه در ماه اکتبر روی یخ قرار بگیریم.

آپیا آخرین بار در سال 2014 در رشته دو و میدانی شرکت کرد و در آن تابستان در مسابقه پرتاب تیر آخر خود 14.21 متر در بازی های انجمن آسیایی تورنتو و 53.93 در پرتاب چکش در یکی دیگر از مسابقات تورنتو پرتاب کرد.

من بهترین رقابتم را نداشتم، اما از آن عرق نکردم، زیرا ذهنیت من در تمام این‌ها سرگرمی است.– سینتیا آپیا

پس از تنها چهار تمرین در سال جاری، او شوت 14.10 را برای پیروزی در دانشگاه یورک تورنتو پرتاب کرد، جایی که آپیا در فصل سال‌های 13-2012 دانشجوی ورزشکار و ورزشکار زن سال مدرسه بود.

او در مورد دو پرتاب اول خود احساس خوبی نداشت.

«به خودم یادآوری کردم که شش تایی دارم [attempts] آپیا که سه روز در هفته در ورزش‌های تیراندازی و پرتاب چکش تمرین می‌کند، به یاد می‌آورد که من نمی‌توانم خیلی سخت خودم را شکست دهم. من همچنین عرق نکردم زیرا ذهنیت من در تمام این موارد سرگرمی است.”

“او به چیزهای درستی فکر می کند”

این کلمات در گوش راش موسیقی بود.

او از خانه خود در سیلوان لیک، آلتا گفت: “او به چیزهای درستی فکر می کند. من خوشحالم و هیجان زده هستم که ببینم این برای او کجاست.” عادت داشتن.

پرتاب برنده همچنین با استاندارد 14.00 خودکار مقدماتی مسابقات زنان در مسابقات دوومیدانی قهرمانی کانادا 27 تا 30 ژوئیه در لنگلی، بریتیش کلمبیا، مطابقت داشت، جایی که آپیا امیدوار است قبل از تعطیلی، به رتبه ششم برتر برسد – معادل موقعیت مدال در سورتمه باب – قبل از تعطیلی. فصل او

او روز یکشنبه در مسابقات باب ویگارز کلاسیک در لندن، اونت، در رشته پرتاب شوت شرکت خواهد کرد.

ریچ پارکینسون که مربی میتون و آپیا است و آنها را در طول دوران دانشگاه راهنمایی می‌کرد، گفت که سرعت و قدرت او در طول سال‌ها بهبود یافته است.

“ما نمی دانیم اگر او خود را وقف می کرد تا کجا می توانست پرتاب کند [full-time]. او همچنین در 30 سالگی است و در به نوعی بسته می‌شود، اما او می‌تواند نقطه عطفی باشد. “

آپیا که خود را کمال گرا معرفی می کرد، پس از بازگشت به پرتاب، آرزوی موفقیت فوری داشت، اما با طرز فکری متفاوت به این ورزش نزدیک می شود.

او شروع کرد: “من در باب سورتمه بسیار موفق هستم، اما رسیدن به آن نقطه زمان برد.”

آپیا کار خود را به عنوان یک ترمز زن آغاز کرد و با کریستین دی بروین سه مدال طلای متوالی کسب کرد تا کمپین جام آمریکای شمالی 2015-16 را افتتاح کند.

پس از انتقال به مسابقات دو زن در پیست جام جهانی در اواخر سال 2017، آپیا در اولین مسابقه خود در ویستلر، بریتیش کلمبیا، با کالی هامفریس، دارنده مدال طلای المپیک، طلا گرفت. اما راش خاطرنشان کرد که با همه اینها، آپیا قربانی موفقیت خودش بود.

او گفت: «او برای خیر خودش خیلی خوب بود. او اصول اولیه را به‌خوبی ایجاد نکرد، به‌ویژه به‌عنوان یک خلبان [starting in 2018]. او نمی دانست چگونه به یک دویدن نزدیک شود. او دخترها را با مونوبوب پیشی می گرفت و آنها را کتک می زد، حتی اگر رانندگی خوبی نداشت.

با گذشت سال‌ها، او به این فکر می‌کند که چگونه زمان را از اینجا و آنجا جبران کند. او بالاخره یاد می‌گیرد که چگونه دویدن خود را بر اساس واقعیت‌های دویدن به جای نتیجه تجزیه و تحلیل کند.


برای داستان‌های بیشتر در مورد تجربیات سیاه‌پوستان کانادایی – از نژادپرستی ضد سیاه‌پوستان تا داستان‌های موفقیت در جامعه سیاه‌پوستان – به سیاه‌پوست بودن در کانادا، پروژه CBC که سیاه‌پوستان می‌توانند به آن افتخار کنند، مراجعه کنید. داستان های بیشتر را می توانید اینجا بخوانید.

پنج مشت بسته تحت عنوان بالا گرفته شده است
(CBC)
مطالب جذاب پیشنهادی
کانادا تیمی متشکل از 8 غواص را برای شرکت در مسابقات قهرمانی جهان معرفی کرد